Ukrinų kaimo bendruomenės narių profesinių žinių ir įgūdžių įgijimas vaisių, daržovių perdirbimo srityje

posted in: Aktuali informacija | 0

Ukrinų kaimo bendruomenė įgyvendino projektą „Ukrinų kaimo bendruomenės narių profesinių žinių ir įgūdžių įgijimas vaisių, daržovių perdirbimo srityje“ pagal Šiaurės vakarų Lietuvos vietos veiklos grupės vietos plėtros strategijos priemonę „Vietos projektų pareiškėjų ir vykdytojų mokymas, įgūdžių įgijimas (kai mokymai susiję su VPS priemonėmis)“ (LEADER-19.2-SAVA-3).

 

     Ar tikrai mes viską žinome apie vaisius, daržoves, naudingąsias jų savybes, reikšmę visavertei mitybai? O kaip juos perdirbant išsaugoti kuo daugiau vitaminų, mineralinių medžiagų ar  natūraliai pagerinti produktų  maistinę vertę? O kur panaudoti vaisių, daržovių atliekas, juk jose lieka dar daug biologiškai vertingų medžiagų?

     Visa tai ir dar daugiau dalykų aiškinasi Ukrinų kaimo bendruomenės moterys dalyvaudamos informaciniuose-praktiniuose seminaruose „„Ukrinų kaimo bendruomenės narių profesinių žinių ir įgūdžių įgijimas vaisių, daržovių perdirbimo srityje“ Nr. MAŽE-LEADER-1C-M-8-1“, kuris finansuojamas pagal Šiaurės vakarų Lietuvos vietos veiklos grupės Vietos plėtros strategijos priemonę „ Vietos projektų pareiškėjų ir vykdytojų mokymas, įgūdžių įgijimas Nr. LEADER-19.2-SAVA-3“.  Projektą finansuoja Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai  – 85% ir Lietuvos valstybės biudžetas – 15%.

     Užsiėmimus veda lektorius prof. dr. Pranas Viškelis. Pagal projektą jau buvo trys teoriniai užsiėmimai Ukrinuose, kaimo bendruomenės patalpose,  ir numatyti trys užsiėmimai   Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Vaisių ir daržovių perdirbimo technologijų modeliavimo atviros prieigos centre.

     Pirmajame praktikume  projekto dalyvės susipažino, išbandė esamą vaisių, daržovių perdirbimo įrangą, įgijo žinių apie naujausią technologiją  liofilizavimą – džiovinimą šalčiu. Skanavo šiuo būdu perdirbtus šaltalankius, juoduosius serbentus, pagamintus vaisinius desertukus.  Taip pat pasiruošė  liofilizavimui savo atsivežtus obuolius. Projekto dalyvėms labai naudinga tai, kad praktiniuose užsiėmimuose bendraujama su doktorantais, kurie atlieka mokslinius tyrimus su konkrečiais augalais, kuria iš jų naujus, biologiškai vertingus maisto produktus, stengdamiesi panaudoti visas vaisiaus dalis.  Tai skatina naujai įvertinti mūsų klimatinėmis sąlygomis augančius svarainius, šaltalankius, juoduosius serbentus ir kt., kurie tikrai turimų vitaminų, mineralų  kiekiu nenusileidžia atvežtiniams vaisiams, o vitamino C kiekiu ir lenkia.           Mokymų metu dosniai gerąja patirtimi ir kaip ją pritaikyti mažuose  namų ūkiuose ar bendruomenės vaisių, daržovių perdirbimo įmonėlės veikloje  dalijasi prof. dr. Pranas Viškelis.

     Projekto dalyvės įsitikino, kad ir turint įvairios, funkcinės vaisių, daržovių perdirbimo įrangos, pats perdirbimo procesas reikalauja daug rankų darbo, kantrybės bei atitinkamų žinių.

 

 

Daugiau informacijos apie projektą rasite prie ĮGYVENDINTŲ PROJEKTŲ: http://svlvvg.lt.begemotas.serveriai.lt/igyvendinti-projektai/