2021-08-18 dieną Mažeikių rajono Renavo dvaro sodyba įgyvendino projektą „Kultūros paveldo objekto Renavo dvaro sodo rūsio remonto darbai, pritaikant šikšnosparnių žiemojimui ir edukacinei veiklai“. Projektas teiktas pagal Šiaurės vakarų Lietuvos vietos veiklos grupės strategijos priemonę „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklos sritį „Parama investicijoms į kaimo kultūros ir gamtos paveldą, kraštovaizdį“ Nr. LEADER-19.2-7.6.
Projekto metu buvo sutvarkytas kultūros paveldo objektas – lauko rūsys ir infrastruktūra (pagerinant stogo, sienų, durų, grindų dangos būklę, įrengti automobilių stovėjimo aikštelę, pėsčiųjų taką, šių objektų apšvietimą) ir pritaikytas rūsys šikšnosparnių žiemojimui.
Renavo dvaro sodyba kasmet vis gražėja, jau restauruoti pagrindiniai reprezentacinio kiemo pastatai – centriniai rūmai, svirnas, oficina, sandėlys (vad. lobynas), tad imtasi išsaugoti dar vieną dvaro kompleksui priklausantį statinį – sodo rūsį. Jis buvo nenaudojamas, jo būklė kasmet blogėjo, iro raudonų plytų mūro sienos, nyko fasado architektūrinės detalės, nelikę išorinių bei vidinių durų, vidun galėjo patekti pašaliniai asmenys. Šis dvaro statinys reikšmingas kaip kultūros paveldo ansamblio dalis, taip pat kaip potencialiai tinkama vieta šikšnosparniams žiemoti. Šio projekto įgyvendinimu vienu kartu buvo išspręstos dvi problemos: sutvarkytas kultūros paveldo objektas, kuris tapo lankytinu objektu, ir sukurta tinkama žiemavietė šikšnosparniams. Tai pavyzdys, kaip galima puikiai suderinti istorinio paveldo ir gamtos objektus.
Atsigręžti į šį nykstantį paveldo objektą dar paskatino nuolatinis dvaro lankytojų, ypač mokyklinio amžiaus, dėmesys gamtai, jos stebėjimas, poreikis daugiau žinoti ir tyrinėti „gyvai“ natūralioje aplinkoje. Kadangi tarp darbuotojų yra turinčių biologo specialybę, tad tuo pačiu buvo nutarta sukurti edukacinę programą „Paslaptingieji nakties skrajūnai – šikšnosparniai”. Ja supažindina lankytojus su šikšnosparniais, jų ypatumais, gyvenimo sąlygomis, išskirdami jų naudą žmogaus gyvenamajai aplinkai ir gamtos įvairovei. Šiai edukacinei programai Žemaitijos nacionalinio parko direkcija suteikė Saugomų teritorijų produkto ženklą. Mažeikių rajono Renavo dvaro sodyba į kasmet augantį lankytojų skaičių, atliepdami jų poreikius, o taip pat saugodami aplinkoje esančias natūralias pievas, šlaitus nuo erozijos, kurią sukelia ne vietoje minami takai, projekto įgyvendinimo metu iki rūsio nutiesė taką, įrengė automobilių stovėjimo aikštelę.
Projekto vertė: 44 817,29 Eur.
Nuotraukos: Nomeda Vėlavičienė, Mažeikių rajono Renavo dvaro sodyba