Turizmo vystymas. Nuo tradicijų prie modernaus verslo

posted in: Aktuali informacija | 0

Šiaurės vakarų Lietuvos VVG tęsia tarptautinio bendradarbiavimo projekto „Turizmo vystymas. Nuo tradicijų prie modernaus verslo“ įgyvendinimą. Mažeikiškiai, kurie kuria arba planuoja užsiimti verslu kaimiškose vietovėse drauge su projekto partnerio Mažeikių miesto vietos veiklos grupės atstovėmis, dalyvavo 2020 m. rugpjūčio 12–13 d.  tarptautiniame  forume – meistriškumo kursuose Utenoje, kur buvo keičiamasi patirtimi kaimo turizmo, mėgėjiškos žūklės ir akvakultūros srityje.

Utena, garsėjanti savo ežerais ir nuostabia kalvota gamta, mažeikiškius ir svečius iš Latvijos Gulbenės, Saldus bei kitų Latvijos rajonų pasitiko puikiu oru, o šeimininkų nuostabi aukštaitiška šnekta ir svetingumas forumo dalyviams leido patirti visą šio krašto žavesį.

Forumą atidarė Utenos nardymo centro vadybininkas Bronius  Vygelis, kuris Sudeikiuose Alaušo ežere plaustu plukdydamas dalyvius supažindino juos su šio ežero augmenija, žuvimis bei pristatė nerštaviečių projektą. Dalyviai turėjo unikalią galimybę pamatyti po vandeniu įrengtą paveikslų galeriją, taip pat aplankyti du kaimo turizmo objektus – Aldonos Graužinienės kaimo turizmo sodyba „Alaušai“, esanti Alaušų kaime ir Daliaus Buroko kaimo turizmo sodyba „Prie Alaušo“, esanti Maneičių kaime. Itin svetingi savininkai parodė savo sodybas, informavo apie teikiamas paslaugas, idėjas ir ateities planus. Svečiai iš Latvijos domėjosi lietuvių poilsiautojų pomėgiais, įpročiais.

Sekantis forumo dalyvių sustojimas buvo Ruikių kaime, kur įsikūrusi UAB „Giedrupė“. Įmonės direktorius Artūras Merkys pristatė bendrovės veiklą: afrikinių šamų auginimą, perdirbimą ir realizaciją. Direktorius įdomiai papasakojo verslo kūrimosi istoriją, gaminamą produkciją, parodė patalpas, kuriose yra auginami afrikiniai šamai. Po rūkytų šamų degustacijos, beveik visi svečiai panoro įsigyti ir parvežti šios žuvies lauktuvėms.

Atvykę į Degėsių kaimą forumo dalyviai susipažino su Giedriumi Indrašiumi, įkūrusiu  Žygeivių slėnį. Sėlių krašto mylėtojas ir entuziastas pasakojo krašto istoriją, pristatę veiklas ir teikiamas paslaugas. Dalyviai turėjo galimybę išbandyti vieną iš slėnio žaidimų – „Išmanųjį vamzdžio traukimą“. Susibūrus dviem – lietuvių ir latvių – komandom išbandytos jėgos ir išmanumas šiame žaidime. Šįkart sėkmė lydėjo latvių komandą.

Sekanti forumo stotelė – Užpaliai. Delegacijas pasitiko bendruomenės pirmininkė Vida Juškienė, kuri papasakojo Užpalių istoriją ir šiuo metu vykdomą projektą „Šventoji jungia kaimynus“, kuriuo buvo sutvarkytos upės pakrantės bei Krokulės šaltinis.

Užpaliuose svečiai lankėsi ir ūkininko Sigito Sinicos ekologiškų sulčių fabrike. Ūkio šeimininkas svečiams pasakojo, kaip jam kilo idėja pradėti spausti sultis. Pasidžiaugė apie šiuo metu įgyvendinamą Leader projektą „Sigito Sinicos ūkio plėtra, kuriant mobilią sulčių spaudimo paslaugą“ bei aprodė mobilią sulčių spaudimo įrangą. Taip pat pristatė įvairias sulčių rūšis ir pakvietė forumo dalyvius į degustaciją.

Artūro Guobužo sodyboje „Tarp klevų“ forumo dalyviai turėjo galimybę paragauti įvairius ekologiškus gaminius, išgirsti  šeimininko sodybos istoriją: kaip jam gražioje vietoje, šalia Utenos miesto esančioje sodyboje, kilo mintis įrengti  nedidelį viešbutį. Ši vieta spinduliavo jaukumu ir gera aura.

Vakare, viešbučio konferencijų salėje vyko susitikimas su „Turizmo vystymas. Nuo tradicijų prie modernaus verslo“ projekto tęstinio tarptautinio bendradarbiavimo dalyviais, kurie ankstesnėse projekto veiklose vyko į Latviją, Moldaviją, Gruziją. Vienas iš projekto dalyvių – Vidas Bražėnas – pristatė dalyviams Utenos rajono žvejus, jų veiklą ir pasiekimus. Susitikime taip pat dalyvavo Zarasų – Visagino regiono vietos veiklos grupės administracijos vadovas Arvydas Veikšra. Ši vietos veiklos grupė, kaip ir Utenos regiono VVG, yra dvisektorė ir remia žuvininkystės sektorių. Arvydas svečiams pristatė Zarasų rajoną bei žuvininkystės projektus.

Antrąją forumo dieną dalyviai atvyko į  Pačkėnus, kur kaimo bendruomenės iniciatyva įkurtas Raganų muziejus. Svečius pasitikusi vyriausioji Pačkėnų ragana Loreta ir bendruomenės pirmininkė Dana pasakojo apie muziejaus įsikūrimą. Raganų muziejus – neišdildomus įspūdžius paliekanti pramoga tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Forumo dalyviai susipažino su dar viena aktyvia kaimo bendruomene –  Kuktiškių bendruomene.  Kuktiškių moterų klubo „Kuksa“ vadovė Irena ir aktyvi klubo bei bendruomenės narė Vlada ekskursijoje po miestelį, pasakojo apie jų krašte gyvenusius žymius žmones. Svečiams pristatyti įvykdyti bei vykstantys projektai, moterų klubo „Kuksa“ veiklos.

Šalia ežero, labai gražioje vietoje įsikūrusi  Kazimiero Graužinio sodyba. Čia šeimininkas ne tik su šeima ilsisi,  bet ir įgyvendina vieną iš Leader projektų „Verslo plėtra gaminant produkciją iš medienos“. Dalyviams parodytos gamybinės patalpos, įvairūs gaminių pavyzdžiai. Įdomu: verslo idėja Kazimierui kilo tada, kai sodybos sode, kuriame auga daugiau kaip tūkstantis obelų, buvo iškilusi problema kaip sandėliuoti obuolius,  nes medinių dėžių pasiūlos tuomet nebuvo. Nagingas žmogus pats ėmėsi medinių dėžių gamybos, kuri ilgainiui tapo jo verslu.

Aurimo Balčiūno žuvų ūkis – paskutinis tarptautinio forumo dalyvių aplankytas objektas. Šiame ūkyje yra iškasti tvenkiniai, kuriuose neseniai pradėtos auginti žuvys. Aurimas planuoja plėsti veiklą – statys poilsinius namelius, kuriuose galės apsistoti žvejai mėgėjai.

 

 

 

Dėkojame projekto dalyviams.

tarptautiniologo

Nuotraukos: M. Dulinskas