Jaunimo projektas – Akademija „Nuotykių LEADER“ prasidėjo Švedijoje

posted in: Aktuali informacija | 0

 

2018 m. rugsėjo 10 d. Telšių rajono vietos veiklos grupė ir Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (toliau-Agentūra) pasirašė Lietuvos kaimo plėtros 2018-2020 metų programos priemonės „LEADER“ veiklos srities „VVG bendradarbiavimo projektų rengimas ir įgyvendinimas“ paramos sutartį Nr. 44TT-KE-17-2-03769 ir pradėjo įgyvendinti tarptautinį bendradarbiavimo projektą Akademija „Nuotykių LEADER“ (ACADEMY ADVENTURE LEADER) (toliau-Projektas). Projekto partneriai yra Švedijos LEADER Nedre Dalalven  ir LEADER Malardalen vietos veiklos grupės, Plungės rajono savivaldybės ir Šiaurės Vakarų Lietuvos vietos veiklos grupės.

Pagrindinis projekto uždavinys yra suorganizuoti dvejas 5 dienų trukmės jaunimo verslumo Akademijas Švedijoje ir Lietuvoje, kurių metu jaunimas tobulintų verslumo įgūdžius, gautų žinių apie LEADER programą ir apie jų galimybes dalyvauti VVG kaimo plėtros procesuose.

Šių metų sausio-balandžio mėnesiais buvo vykdoma Projekto dalyvių (jaunų žmonių 18-25 m. amžiaus) atranka. Į akademiją buvo atrinkti 20 jaunų žmonių: šeši dalyviai iš Plungės rajono, šeši dalyviai iš Mažeikių rajono ir aštuoni dalyviai iš Telšių bei Rietavo rajonų. Dalyviai privalėjo gebėti gerai kalbėti anglų kalba, būtis susipažinę su verslo bei ekonomikos pagrindais.

Birželio 13 d., atrinkti dalyviai, kupini energijos, ryžto, noro tobulėti bei įgyti naujų žinių, išplaukė keltu iš Rygos jūrų uosto į Stokholmą. Švedijos sostinėje svečius pasitiko LEADER Nedre Dalalven  ir LEADER Malardalen vietos veiklos grupės atstovės: Charlotta Heimersson ir Ewa Wrede. Po trumpos ekskursijos Stokcholmo senamiestyje, verslumo akademijos Lietuvių grupė buvo nuvežta Sala miestą, kuriame gyveno visos stovyklos metu.

Pirmąjį stovyklos vakarą vyko jaunų žmonių susipažinimas su dalyviais iš Švedijos. Organizatoriai dalyvius suskirstė į 7 mišrias lietuvių-švedų grupes, kurios visos akademijos metu turėjo atlikti įvairias užduotis.

Dalyvių laukė įvairūs iššūkiai: nuo verslo plėtros plano sukūrimo iki idėjų, kaip pritraukti daugiau turistų, pagerinti bičių ūkio gaunamos produkcijos transportavimą, kaip vietinius gyventojus įtraukti į turizmo veiklą, kaip efektyviai panaudoti pagamintos saulės energijos perteklių ūkio produktyvumui padidinti ir pan. Jaunimo darbo grupės stovyklos metu iš viso aplankė 35 verslo, ūkio ir turizmo objektus, kurie susiję su LEADER programa. Lietuvių atstovus ypatingai domino švediško ūkio specifikacija, naudojama technika ir metodai, turizmo plėtros galimybės, verslo ypatumai. Be verslo ir ūkio subjektų, dalyviai aplankė LEADER Nedre Dalalven  ir LEADER Malardalen būstines, kuriose dar plačiau buvo supažindinti su LEADER programa.

Jaunimas pabuvojo ypatingai patraukliuose turizmo objektuose: Sala sidabro kasykloje, kuri yra 150 metrų po žeme, laukinių briedžių ūkyje Gardsjo Algpark, Švedijos nacionaliniame parke Färnebofjärden National Park.

Be praktinių užduočių, dalyvių laukė verslumo paskaitos, kurių metu buvo nagrinėjamos ekonominės-socialinės problemos, mokoma verslo planų parengimo pagrindų ir subtilybių. Išmoktas žinias dalyviai pritaikė atlikdami užduotis grupėse. Ypatingai sudomino Marcus Eldh, kuris yra organizacijos WILD SWEDEN įkūrėjas, paskaita. Marcus Eldh yra entuziastingas laukinės gamtos nuotykių propaguotojas, kuris organizuoja laukinių briedžių, meškų, vilkų, bebrų stebėjimo ekskursijas. Turistai iš viso pasaulio atvyksta į Švediją pamatyti laukinės gamtos grožio, išbandyti laukinės gamtos jausmo. Įdomiausia tai, kad Marcus Eldh savo verslą pradėjo nuo nulio, bet su svajone ir didele meile gamtai.

Verslo sėkmės variklis – tai ne tik žinių gausa ir jų taikymas, bet darnus ir sklandus komandinis darbas,  sėkmingas vadovo vadovavimas. Tai yra be galo svarbu, todėl akademijos dalyviams buvo paruoštos aktyvaus sporto užduotys – plaukimas kanojomis ir laipiojimo medžiais išbandymas bei ugnies įkūrimo varžybos turint mažai šiam procesui reikalingų įrankių. Darnaus irklavimo ritmo suderinimas ir išmokimas taisyklingai vairuoti kanoją sustiprina žmonių grupę siekiant bendro tikslo – kranto. Laipiojimas medžiais 5-9 metrų aukštyje suteikia daug adrenalino, išryškina tokias asmenybių savybes kaip drąsa bei pasiryžimas. Ugnies įkūrimo varžybos atskleidė, kaip dalyviai organizuotai geba grupėje pasidalinant darbą siekiant maksimalaus ir greito rezultato – didelio laužo. Šių fizinių užduočių atlikime išryškėjo dalyvių kai kurios asmeninės savybės: gebėjimas draugiškai ar įsakmiai vadovauti, noras nuoširdžiai padėti, patarti, padrąsinti, palaikyti.

Be visų gautų žinių, dalyviai turėjo progą pažinti kitą kultūrą, kurios, nors ir europietiškos, tačiau turi skirtingų elgesio normų ir supratimo. Švedai noriai mokinosi kai kuriuos žemaitiškus žodžių junginius, tokius kaip: „Kon to?“, noriai bandė pataikyti į lietuvių liaudies šokio „Bitute pilkoji“ žingsnelio ritmą ir taisyklingai jį atlikti. Juos žavėjo lietuvių draugiškumas, aktyvumas, paprastumas. Ne vienas akademijos švedų dalyvis išreiškė norą aplankyti Lietuvą, rajonus, iš kurių esame atvykę.  Savaitę laiko kalbėti anglų kalba – tai dar vienas iššūkis lietuvių grupei. Kaip sakė jaunieji lietuvaičiai – iš pradžių reikėjo galvoti, kaip pasakyti, ką mastai, o jau po kelių dienų net mintys dėliojosi angliškai.

2020 m. vasarą Lietuvoje vyks antra pagrindinė projekto dalis – 5 dienų verslumo stovykla, kurioje dalyvauti bus renkami nauji dalyviai iš Plungės, Mažeikių, Telšių bei Rietavo rajonų bei laukiama atvykstant akademijos dalyvių iš Švedijos. Planuojama, kad Lietuvos dalyvių atranka prasidės 2020 m. vasario – balandžio mėnesiais.

Tikimės, kad tarptautinio bendradarbiavimo projektas Akademija „Nuotykių LEADER“ – tai startas jaunimui imtis savų iniciatyvų verslo, bendruomenių veiklose pritaikant įgytas žinias ir gerąją patirtį, parsivežtą iš Švedijos bei pasitelkiant LEADER programą.